Kotły z podajnikiem to rozwiązanie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem w ostatnim czasie. Pozwalają one bowiem na ograniczenie pracy ludzkiej niezbędnej do obsługi pieca. Większość procesów zachodzi w nim automatycznie, a ilość paliwa jest dozowana przez sam kocioł. Jakie są największe zalety i wady takich urządzeń?
Zalety kotłów z podajnikiem
Nowoczesne kotły z podajnikiem samodzielnie dozują paliwo w taki sposób, by ogrzewanie budynku było jak najbardziej ekonomiczne. Urządzenie dokonuje obliczeń, dzięki czemu może spalać surowce opałowe oszczędnie, zapewniając zadaną temperaturę w obiekcie. Kotły tego typu cechują się bezobsługowym działaniem, co stanowi bardzo wygodny wybór. Właściciel obiektu musi zadbać jedynie o regularne usuwanie popiołu i napełnianie zbiornika paliwem, zwykle maksymalnie raz na kilka dni.
Współczesne kotły z podajnikiem pozwalają na zintegrowanie z elektronicznym sterownikiem, co sprawia, że obsługa urządzenia staje się jeszcze łatwiejsza. Użytkownik może sam decydować o godzinach pracy pieca i uzyskanej temperaturze. Oferujemy kotły z podajnikiem na pellet, drewno i ekogroszek, czyli podstawowe surowce opałowe wykorzystywane do ogrzewania budynków.
Wady kotłów z podajnikiem
Jak każde inne urządzenie, kocioł z podajnikiem ma kilka wad. Wśród nich można wyróżnić zwłaszcza wyższą cenę w stosunku do klasycznych pieców wymagających obsługi, a także konieczność zasilania kotła energią elektryczną. W trakcie korzystania z takiego sprzętu może również dojść do przypadkowego zablokowania podajnika. W takiej sytuacji automatyczne dozowanie paliwa staje się niemożliwe, a osoba odpowiedzialna za obsługę kotłowni musi ręcznie usunąć przeszkodę.
Kotły z podajnikiem mają dość duży zbiornik na paliwo, dlatego zajmują naturalnie więcej miejsca niż modele z ręcznym zasypem. Trzeba jednak pamiętać, że w ich wnętrzu umieszcza się surowce opałowe, które w innym przypadku byłyby składowane w innym punkcie, także zajmując przestrzeń.