O czym mówi dyrektywa Ecodesign i norma 5 klasy?

dokumenty

Dyrektywa o nazwie Ecodesign weszła w życie wraz z dniem 1 stycznia 2020. Jest ona powiązana z wymogami emisyjnymi kotłów spalających paliwa stałe, choć nie wszystkie osoby, które ich używają wiedzą, czego dokładnie ona dotyczy. Jak wygląda to w praktyce?

Na czym polega dyrektywa Ecodesign?

Ecodesign to po prostu standardy, które muszą spełniać urządzenia grzewcze. W praktyce chodzi o to, aby nowo montowane kotły miały bardzo wysoką sprawność i jednocześnie niską emisyjność. Wszystko po to, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale także opłacać się w zakresie użytkowania takiego kotła. Opłacalność pojawia się oczywiście w dłuższym okresie czasu i wynika z wysokiej efektywności procesu spalania i tym samym zużywania mniejszej ilości surowca, aby uzyskać tę samą jednostkę ciepła.

Jakie kotły obejmuje dyrektywa Ecodesign?

W praktyce dyrektywa ta odnosi się do pieców klasy 5, które są jedynymi dozwolonymi, nowo sprzedawanymi kotłami od roku 2017. Oznacza ona, że takie kotły i piece są efektywne oraz cechują się czystością spalania. Mają też niską emisję. Najczęściej jest to zaledwie od 5 do 10 proc. w porównaniu z zanieczyszczeniami, które generowały kotły klas najniższych, niespełniających praktycznie żadnych kryteriów dotyczących emisji spalin.

Oczywiście takie wysokie standardy są spełniane tylko wtedy, gdy kocioł został skontrolowany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą, która potwierdziła, że spełnia on rygorystyczne normy. Koniecznie trzeba mieć to na uwadze decydując się na wymianę starego kotła na nowy i wybierając tylko ofertę zaufanych firm sprzedających takie piece.

Ecodesign to dyrektywa, z którą powinni zapoznać się właściciele budynków jednorodzinnych, a także inwestorzy przymierzający się do ich wymiany. Nic dziwnego: wpływa ona bezpośrednio na koszt takich urządzeń, a także na sposób ich użytkowania w praktyce. Jeśli chcesz dowiedzieć się o dyrektywie więcej lub kupić urządzenie spełniające najwyższe, najbardziej wyśrubowane normy, to koniecznie się z nami skontaktuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *