Które kotły są najbardziej eko?

kocioł

Trendy ekologiczne obejmują obecnie praktycznie wszystkie obszary życia. Ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska – w tym powietrza – coraz częściej dąży się do zminimalizowania ilości zanieczyszczeń produkowanych przez urządzenia centralnego ogrzewania oraz ich emisji do atmosfery. Stąd coraz większa popularność ekologicznych urządzeń grzewczych, które działają zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności.

Zalety ekologicznego ogrzewania

Większość ekologicznych systemów zapewnia wysoki komfort użytkowania i poziom bezpieczeństwa. Urządzenia tego typu nie tylko znacząco ograniczają emisję spalin, ale w większości są zautomatyzowane, co skraca czas pracy i ułatwia ich obsługę. Są także łatwe do czyszczenia i zapewniają większy porządek w domu. Zapewniają także stały dopływ ciepła. Jednak największą zaletą kotłów ekologicznych jest ich nieprzyczynianie się do powstawiania smogu oraz zużywanie mniejszej ilości paliwa. Dodatkowym plusem jest niska cena paliw pochodzenia roślinnego. Ponadto można starać się o dofinansowanie zakupu nowoczesnych kotłów ekologicznych z pieniędzy unijnych, krajowych lub samorządowych.

Najpopularniejsze systemy eko

Ekologiczne kotły posiadają specjalną konstrukcję, która maksymalnie wykorzystuje energię chemiczną oraz sprawia, że ilość spalanego paliwa jest mniejsza. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów pieców ekologicznych – najpopularniejsze są na biomasę. To ekologiczne paliwo stosowane zamiast węgla i drewna. Może występować w formie pelletów – mocno sprasowanych odpadów z obróbki drewna, brykietu słomianego oraz biogazu lub gazu drzewnego. Do ogrzewania budynków jednorodzinnych najczęściej wykorzystywany jest pellet, czyli wysokokaloryczne paliwo w postaci granulek. Podczas jego procesu spalania powstaje niewielka ilość popiołu oraz znikome ilości dwutlenku węgla. Dodatkową zaletą pelletu jest to, że nie zawiera szkodliwych substancji i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Pellet jest zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *