Jakie są klasy kotłów węglowych?

kocioł na węgiel

Kotły węglowe dzieli się na kilka klas, określających ich wpływ na środowisko naturalne. Nie wszystkie z nich są zgodne z obowiązującymi przepisami. Niektóre emitują zbyt dużą ilość zanieczyszczeń, by mogły być wykorzystywane we współczesnym świecie. Jakie są rodzaje kotłów węglowych? Które z nich spełniają wymagania aktualnych przepisów?

Podział kotłów węglowych na klasy

Norma PN-EN 303–5:2012 wyróżnia trzy klasy kotłów węglowych, wskazujące ich jakość i emisję szkodliwych substancji. Zgodnie z nią istnieją następujące rodzaje urządzeń tego typu:

  • Klasa 3 – to urządzenia o najniższej sprawności,
  • Klasa 4 – to klasa średnia, którą najczęściej mają piece zasypowe z dolnym spalaniem oraz kotły podajnikowe węglowe,
  • Klasa 5 – to najlepsza klasa kotłów, zgodna z aktualnymi przepisami.

Kotły 3 i 4 klasy nie spełniają obecnych wymogów. Muszą zostać wymienione na nowsze modele o wyższym standardzie, w terminie, który różni się w zależności od województwa. Obecnie istnieją także dofinansowania pozwalające na obniżenie kosztu takiej modernizacji.

Kotły węglowe 5 klasy

Obecnie dopuszczone do użytku są jedynie kotły węglowe 5 klasy. Urządzenia te samodzielnie dozują odpowiednią porcję paliwa i powietrza, co pozwala ograniczyć ilość emitowanych zanieczyszczeń i zwiększyć wydajność pieca. Zużywają mniej surowców opałowych niż modele 3 i 4 klasy, które obecnie nie powinny być już użytkowane. Odpowiadają standardom wynikającym z normy PN-EN 303–5:2012.

Sprawność kotłów 5 klasy sięga nawet 92%. Urządzenia te są przyjazne do środowiska – emitują minimum zanieczyszczeń pochodzących z dymu. Pozwalają na ogrzanie dużych budynków wielorodzinnych i przemysłowych, a także małych domów, w zależności od mocy kotła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *