Jak zorganizować domową kotłownię?

kotłownia

Kotłownia to funkcjonalne serce domu. Aby prawidłowo działała i spełniała warunki bezpieczeństwa, musi być odpowiednio zaplanowana. Na co zwrócić uwagę podczas organizowania domowej kotłowni?

Projektowanie kotłowni –  czym się kierować?

Najlepszą pomocą w projektowaniu kotłowni są obowiązujące przepisy techniczne. Zawarte w nich wymogi, choć czasami mogą być postrzegane jako uciążliwe, umożliwiają bezpieczne i wydajne korzystanie z kotłów. Nigdy więc nie należy ich lekceważyć. Warto też zauważyć, że poszczególne zalecenia różnią się w zależności od typu wykorzystywanego źródła energii.

Gdzie umieścić kotłownię?

Przepisy przewidują między innymi konieczność przeznaczenia na kotłownię oddzielnego pomieszczenia, jeżeli znajdujący się w niej kocioł zasilany jest paliwem stałym, olejem opałowym lub gazem (kiedy jego moc przekracza 30 kW). Ze względów bezpieczeństwa, w pomieszczeniu z piecem nie powinny znajdować się materiały łatwopalne i produkty spożywcze. Również opał należy przechowywać w oddzielnym miejscu.

Kotły są źródłem ogrzewania całego domu. Aby równomiernie rozprowadzały ciepło w budynku, powinny mieścić się blisko jego centrum. Najczęściej lokowane są w piwnicach lub –  nieco rzadziej –  na parterach budynków.

Jakie warunki musi spełniać kotłownia z kotłem na paliwo stałe?

Paliwa stałe to między innymi węgiel, pellet i ekogroszek. Mimo że korzystanie z kotłów na paliwo stałe wymaga spełnienia największej liczby wymogów, nie są one tak uciążliwe, jak mogłoby się zdawać na pierwszy rzut oka – wciąż są to najchętniej wybierane źródła energii. Wymagania, jakie musi spełniać taka kotłownia, to między innymi:

  • konieczność wydzielenia oddzielnego pomieszczenia,
  • niepalność podłogi kotłowni,
  • szereg warunków technicznych, jakie muszą spełniać kanały nawiewne i wywiewne,
  • zapewnienie wentylacji grawitacyjnej.

Oprócz spełnienia obowiązkowych wytycznych, warto pamiętać, że kocioł trzeba będzie obsługiwać. Kotłownia powinna być więc odpowiednio duża, aby korzystanie z niej było po prostu wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *