Jak działają kotły na węgiel zasypowe?

piec zasypowy na węgiel

Na rynku, dostępnych jest wiele różnych rodzajów kotłów. Część osób powtarza, że nie korzysta się już z kotłów zasypowych, gdyż nie spełniają one wymagań ekologicznych. To jednak nieprawda. Nowoczesne kotły zasypowe na węgiel mają niewiele wspólnego z kotłami starszej generacji, które rzeczywiście niezbyt radziły sobie z efektywnym spalaniem.

Czym jest kocioł zasypowy?

Sama definicja kotła zasypowego nie zmieniła się. Kocioł zasypowy to urządzenie, w którym paliwo do komory spalania podaje się ręcznie. Nie ma tu podajnika, a paliwo zużywane jest bez wspomagania w postaci systemów automatycznych czy elektrycznych.

Dawniej kotły zasypowe były stosunkowo tanimi, bardzo prostymi konstrukcjami. Palono w nich węglem, drewnem i czym tylko się dało – kotła nie było w stanie nic uszkodzić. Niestety przekładało się to na generowanie przez domy jednorodzinne nieprzyjemnych zapachów, a przede wszystkim – ogromne zanieczyszczenie powietrza. Proste kotły zasypowe wymagały też wiele zaangażowania od domowników. Paliwo trzeba było podawać w zasadzie co kilka godzin.

Współczesne kotły zasypowe na węgiel to zupełnie nowe konstrukcje, spełniające wymagania ekologiczne (tzw. kotły 5. klasy). Kocioł połączony jest z buforem ciepła. Dzięki temu spalanie jest o wiele bardziej efektywne, czystsze, a komfort obsługi kotła zbliżony jest do tego, jaki daje podajnik.

Zalety kotłów zasypowych

Nowoczesne kotły zasypowe mają wiele zalet. Wciąż pozostają jednymi z tańszych źródeł ciepła, jeśli chodzi o zakup i eksploatację. Prosta konstrukcja sprawia, że nie są awaryjne, stosunkowo łatwo też można w nich zautomatyzować sterownię. Paliwo należy dorzucić co najmniej raz na dobę – co nie wydaje się zbyt dużym problemem dla kilkuosobowej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *