Jak dobrać piec do centralnego ogrzewania?

kotłownia z piecem

Centralne ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji w naszych domach. Projektując nowy budynek lub planując modernizację istniejących rozwiązań, należy dużo uwagi poświęcić wyborowi pieca. Podjęta przez nas decyzja ma wpływ na wiele czynników, między innymi komfort używania instalacji oraz koszty ponoszone na ogrzewanie. Na co zwrócić więc uwagę?

Piece – czym się kierować przy ich wyborze?

Na rynku istnieje ogromny wybór różnych kotłów grzewczych, których dobór powinien opierać się na kilku ważnych parametrach. Przede wszystkim powinno interesować nas zapotrzebowanie na ciepło danego budynku, czy ma on podgrzewać też wodę, od tego zależy moc pieca, który będzie musiał sprostać ogrzaniu wszystkich pomieszczeń.

Istotne jest też paliwo, którym zamierzamy grzać. Jeśli możemy podłączyć instalację do sieci gazowej, można wybrać na przykład kondensacyjny kocioł gazowy. Należy jednak pamiętać, że należy wtedy dostosować do tego paliwa wszystkie elementy instalacji i wydzielić oddzielną kotłownię, w której można wtedy umieścić na przykład zbiornik na gaz płynny, jeśli taką opcję wybraliśmy.

Piece na najbardziej popularne paliwa

W Polsce wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się piece na tradycyjne paliwa stałe, czyli kotły, w których palić można węglem, pelletem lub ekogroszkiem. Należy jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich lat popularnością cieszą się przede wszystkim kotły w klasie 5 i Ecodesign, które dostosowane są do bardziej ekologicznych rozwiązań, czyli biomasy i groszku. To efekt rosnącej świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości emisji spalin. Wymagają one jednak nieco więcej miejsca na cały osprzęt i dodatkowe zbiorniki.

Producenci sprzętu oferują wiele udogodnień, które są ciekawą wartością dodaną, jeśli chodzi o zakup pieca. Dostępne są nowoczesne kotły z automatycznym podajnikiem i specjalnymi sterownikami, co zdecydowanie zwiększa wygodę ich użytkowania. Kupujący mogą wybierać egzemplarze w kompaktowych rozmiarach dla mniejszych budynków, dzięki czemu można zaoszczędzić nieco miejsca w kotłowniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *