Osoby budujące swój nowy dom, które jako źródło ciepła wybrały piec na pellet, często zastanawiają się, gdzie najlepiej go zlokalizować. Warto znać wymagania prawne, jakie stawiane są tego typu kotłowniom oraz przemyśleć, w którym miejscu domu będzie najwygodniej obsługiwać kocioł domownikom.
Kocioł na pellet do 25 kW
Trzeba pamiętać, że montaż słabszego kotła na pellet (do 25 kW) wiąże się z mniejszą ilością wymogów prawnych. Kotłownia musi być oddzielnym pomieszczeniem, z materiałem niepalnym (lub 0,7 mm blachą) na podłodze do co najmniej 50 cm od kotła. Pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2,2 m wysokości, a przestrzeń pomiędzy tyłem, bokiem i przodem kotła powinna mieć odpowiednio co najmniej: 70 cm, 100 cm i 200 cm. Kotłownia musi też być wyposażona w światło sztuczne. W przypadku kotłów o mocy powyżej 25 kW wymagań jest jeszcze więcej. Kotłownia musi m.in. być oddzielona od reszty domu niepalnymi drzwiami o klasie odporności co najmniej 0,5, posiadać okna o powierzchni 1/15 powierzchni podłogi, a pellet w niej może być składowany tylko za drzwiami stalowymi lub obitymi blachą.
Kotłownia a wygoda domowników
Ze względów wydajnościowych układu C.O., kocioł na pellet warto umieścić w centralnej części domu. Dawniej kotłownie urządzano w podpiwniczeniu, jednak nie jest to wymogiem prawnym. Kotłownia może znajdować się na poziomie ziemi, co jest zalecane ze względu na wygodę jej obsługi, w tym przede wszystkim dostarczanie paliwa. Zawczasu warto zaplanować też, w którym miejscu znajdzie się piec i gdzie będzie magazynowany pellet, by powierzchnię kotłowni wykorzystać do maksimum. Trzeba pamiętać również o tym, że nawet mała kotłownia musi posiadać sprawny i wydajny układ wentylacji.