Rosnąca świadomość wpływu sposobu ogrzewania na środowisko, a szczególnie stan powietrza, motywuje użytkowników do wymiany starych i nieefektywnych kotłów na te bardziej ekologiczne. To powód do zakupu nowego pieca, bardziej nowoczesnego oraz na inne niż dotychczas paliwo. Jest jednak zawsze dość spora inwestycja, czy można starać się o jej dofinansowanie?
Zakup kotła – dlaczego warto rozważyć taki ruch?
W Polsce skorzystać można z wielu programów wspierających przejście na odnawialne źródła energii: budowę przydomowych elektrowni, oczyszczalni ścieków, ale również na wymianę starych kotłów, które emitują do atmosfery bardzo dużo zanieczyszczeń. Rośnie zainteresowanie choćby piecami na ekogroszek, które traktowane są jako ekologiczna alternatywa dla pieców węglowych. Kotły te mogą kosztować od 7 000 do 13 000 zł, więc jest to duża inwestycja dla gospodarstwa domowego. Nie każdy ma pod ręką takie środki, ale warto zainteresować się różnymi źródłami finansowania tego procesu.
Nowe kotły to przede wszystkim mniej szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu, ale również oszczędność wydatków ponoszonych na ogrzewanie domu lub budynku użytkowego. Nowoczesne piece są również łatwiejsze w obsłudze, gdyż wiele z nich nie wymaga stałego dosypywania opału, dzięki specjalnym podajnikom, które automatyzują cały proces.
Dotacje na zakup nowego kotła
Programy w 2021 roku, skupiające się na poprawie stanu środowiska, to pierwsze źródło dotacji, jakie można dostać na kupno nowego sprzętu. „Czyste Powietrze” to najbardziej znana inicjatywa, która jest ogólnopolskim programem dotacji mającym na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, poprzez wymianę pieców, ale i termomodernizację budynków czy montaż fotowoltaiki.
Dostępne są też wojewódzkie, gminne i miejskie dotacje zróżnicowane regionalnie, gdzie lokalne władze decydują o wysokości i warunkach dofinansowania wymiany kotła. Duże miasta jak Warszawa, Poznań czy Łódź mają dodatkowe fundusze na wymianę kotłów lub całkowitą zmianę sposobu ogrzewania.