Co wpływa na skrócenie żywotności kotła grzewczego?

piec

Kotły grzewcze to urządzenia, które pozwalają zachować odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Nie są to produkty tanie, dlatego warto regularnie o nie dbać, by nie doprowadzić do przedwczesnego zużycia ważnych elementów. Istnieją praktyki, które mogą wyraźnie wpłynąć na żywotność kotła. Czego unikać, korzystając z takich urządzeń?

Temperatura wody na powrocie

Kotły grzewcze powinny pracować w określonych warunkach, zgodnych z wymaganiami producenta. Mowa tu o temperaturze źródła ciepła, a także wody na powrocie. Ten ostatni parametr jest często pomijany, jednak ma on ogromne znaczenie. Zbyt niska temperatura wody może bowiem przyczynić się do szybszej dewastacji pieca.

Aby zapobiec takiemu zjawisku, można zastosować specjalne zawory mieszające i temperaturowe. Chronią one źródło ciepła przed niesprzyjającymi warunkami. Zawory te są niezbędne m.in. w instalacjach, w których zastosowano ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe jednocześnie. Oba systemy działają bowiem w zupełnie innych temperaturach.

Jakość paliwa a żywotność kotła

Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, że tańsze paliwa często są zanieczyszczone. Znajdujące się w nich dodatki mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Z tego powodu warto stawiać na surowce opałowe pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Pod żadnym pozorem nie można stosować innych paliw niż te, które są zalecane przez producenta.

Regularne przeglądy kotłów grzewczych

Kotły grzewcze muszą przechodzić też regularne przeglądy. Takie działania mają na celu wykryć ewentualne usterki, które mogą być niebezpieczne zarówno dla urządzenia, jak i jego użytkowników. Zaniedbanie tej kwestii szybko prowadzi do uszkodzenia najważniejszych elementów kotła. Niektóre piece muszą być serwisowane w związku z obowiązującym prawem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *