W Polsce obowiązują przepisy, które regulują parametry instalacji centralnego ogrzewania w domach i budynkach firmowych. Wymagania te regularnie się zmieniają, podążając za unijnym prawem dotyczącym maksymalnej emisji spalin. Co na temat centralnego ogrzewania mówią przepisy obowiązujące w Polsce? Czym powinny cechować się obecnie używane kotły?
Zmiany w prawie dotyczącym ogrzewania centralnego
Zmiany wprowadzone w 2023 roku dotyczą zwłaszcza zakazu korzystania z tzw. kopciuchów, czyli pieców na węgiel i drewno niespełniających aktualnych wymagań dotyczących maksymalnej emisji spalin. Zamiast nich w domach i obiektach firmowych muszą pojawić się kotły klasy 5 lub wyższej. Współpracują one z buforem ciepła, co znacznie ułatwia eksploatację. To przede wszystkim ten parametr różni kotły dopuszczone do użytkowania w 2023 roku od tych stosowanych jeszcze kilka lat temu.
Czym obecnie można palić w piecu?
Obecnie na rynku znaleźć można piece na pellet, ekogroszek, węgiel czy drewno spełniające wymagania stawiane przez aktualne prawo. Najważniejsze jest nie paliwo, a konstrukcja kotła. Musi być zgodna z wymaganiami klasy 5 lub wyższej. Zwykle standardowe piece zasypowe nie spełniają aktualnych norm, dlatego najpopularniejszym wyborem stają się kotły CO z podajnikiem, które samodzielnie dozują paliwo.
Co grozi osobom, które mają piece niezgodne z prawem?
Jeśli w danym gospodarstwie domowym piec nie został wymieniony na model zgodny z aktualnymi przepisami, właścicielom nieruchomości mogą grozić poważne konsekwencje. W każdej chwili obiekt mogą odwiedzić pracownicy, którzy przeprowadzają kontrolę systemów ogrzewania. Jeśli kotły CO nie spełniają aktualnych wymogów, właściciel nieruchomości otrzyma mandat.
Obowiązujące prawo przewiduje także dofinansowania do modernizacji instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki nim możliwe staje się obniżenie kosztu stworzenia systemu o nawet kilkadziesiąt procent. Co więcej, nowy typ kotła zapewnia także oszczędność na paliwie.