3 błędy popełniane przy korzystaniu z kotłów grzewczych

kocioł grzewczy

Kotły grzewcze są wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i firmowych. Aby mogły odpowiednio pełnić swoją funkcję, konieczne jest korzystanie z nich w odpowiedni sposób. Niestety nie wszyscy stosują się do zaleceń producenta w tym temacie. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas użytkowania kotłów grzewczych?

  1. Używanie złego paliwa w kotle grzewczym

Kotły grzewcze są projektowane z myślą o konkretnym rodzaju paliwa. Zazwyczaj jest to pellet, ekogroszek, węgiel lub drewno. Warto skupić się na przeznaczeniu pieca jeszcze przed jego zakupem. Korzystanie z niewłaściwego paliwa może zmniejszyć wydajność pieca lub doprowadzić do jego przypadkowego uszkodzenia. Tak samo jest również w przypadku używania surowców niskiej jakości.

  1. Niewłaściwe wygaszanie palnika w kotle grzewczym

W skład kotłów grzewczych wchodzą liczne komponenty. Wśród nich warto wyróżnić m.in. palnik. Jeśli chcesz go wygasić, pamiętaj o tym, by unikać jego nagłego wyłączania czy odcinania od zasilania. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia palnika, nie powinno się również otwierać drzwiczek w trakcie pracy urządzenia lub bezpośrednio po jego zgaszeniu.

  1. Ustawianie niewłaściwych parametrów pracy kotła grzewczego

W nowoczesnych kotłach użytkownik może samodzielnie ustawiać temperaturę i sposób działania urządzenia. Zdarza się jednak, że osoba obsługująca piec robi to bez odpowiedniej wiedzy. Zadawanie parametrów niezgodnych z możliwościami urządzenia może doprowadzić do jego uszkodzenia. Kocioł eksploatowany w ten sposób straci deklarowaną wydajność.

Sposób użytkowania kotła CO a gwarancja

Niewłaściwy sposób użytkowania kotła CO często prowadzi do utraty gwarancji. Właściciel urządzenia nie ma więc możliwości naprawienia uszkodzonego sprzętu za darmo. Specjaliści wiedzą, czym objawia się nieodpowiednia eksploatacja, dlatego są w stanie szybko rozpoznać przyczynę usterki. Naprawy związane z niewłaściwym użytkowaniem kotła obciążają więc właściciela urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *